EGR Partikül İptali

EGR Partikül İptali

EGR Partikül İptali

EGR valfi ve dizel partikül filtresi aracın yoğun şekilde çalışmasına bağlı olarak tıkanabilir. Aslında araçlarda bulunan bu tür sistem bileşenleri belli aralıklarla kontrol edilmelidir. Emisyon değerlerinin korunması adına filtre görevi üstlenen parçalar, ister istemez zamanla tıkanma sorunu yaşar. Bu tür tıkanıklıklardan tamamen kurtulmak isteyenler ise bu sistemlerin iptali için arayış içinde olur. Burada önemli konu ise iptalin oluşturacağı olumsuz durumlardır. İptal sürecinden sonra arıza lambası sönse de burada emisyon değerlerinde artış sorunu ortaya çıkabilir. Araçların muayene süreçlerinde sorun yaşamaması için emisyon değerlerinin uygun seviyede olması gerekir.
 
Beyinden EGR iptali bu süreçte en doğru yöntemdir. İptal işleminin araç beyni üzerinden yapılması gerekir. Bu sayede hem filtre ve valf iptali yapılır hem de araç beyninden hata kodu silinir. Araç motoruna binen yük hafiflerken bu işlemin oto elektroniğine de önemli katkıları öne çıkacaktır. İptal işleminin bazı avantajları belirgin şekilde ortaya çıkarken bu değişim sürecinden sonra oto muayene konusunda sıkıntı yaşanabilir. Araçta egzoz sisteminde kullanılan bileşen ve parçalar atmosferi koruma görevi üstlenmiştir. Özellikle de filtreler bu görevi üstlenirken zaman içinde tıkanmalar söz konusu olur. Filtre sistemlerinin iptali motora binen yükün azalmasına neden olur. Bu sorundan kurtulmak önemlidir fakat sonraki süreçte emisyon değerlerinde bozulma görülür.
 
DPF ve EGR iptali için büyük bir dikkatle hazırlamış olduğumuz çözümler, araçların verimliliğine önemli katkı sağlayabilir. Özellikle aracın motoruna aşırı yük binmesini önlemek ve aracın performansını arttırmak için bu tür çalışmalar yapılmaktadır. Her iki yılda bir yapılan araç muayenelerinde ise egzoz emisyon ölçüleri baz alınmaktadır. İptal çalışmaları yapıldıktan sonra araçtan doğaya salınan gazların zararlı olması kaçınılmaz hale gelebilir. Böylelikle yapılan test ve kontroller sonucunda aracın doğaya verdiği zararları ölçmek mümkün olabilir. Eğer belli bir standart içerisinde ölçüler yer alırsa, araçlar trafiğe rahatlıkla çıkabilir. Aksi durumda ise araçları ve sürücüleri önemli müeyyidelerin beklediğini söyleyebiliriz. Hem doğaya hem de trafiğe karşı bütün araçların sorumluluklarını yerine getirmesi gerekir. Dizel partikül filtresi ve EGR valfi iptali ile bulunan çözümler, hem araç beynine hem de araç motoruna katkı sağlayabilir. Bununla birlikte egzoz emisyon ölçülerinin istenen seviyede olması büyük önem arz edecektir.
 

EGR Partikül İptali
Hemen Ara Yol Tarifi
X